Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2018 roku potwierdziły wprowadzenie sędziów asystentów wideo

Rada FIFA w koszulki piłkarskieoficjalnie przeszła dzisiaj głosowanie. Puchar Świata w 2018 roku potwierdził, że wprowadzi sędzia asystenta wideo (VAR). Po raz pierwszy technologia ta została wprowadzona do historii Mistrzostw Świata.

W ostatnich latach FIFA przetestowała już tę technologię w Pucharze Świata i Konfederacji oraz w innych konkursach. Ponadto europejskie ligi wielonarodowe wprowadziły również VAR. Tak jest również w Super League w tym sezonie.

Zgodnie z instrukcjami FIFA technika sędziowania asystenta wideo będzie głównie wykorzystywana do rozwiązywania tych głównych problemów w grze: czy zdobyć bramkę (czy przekroczyła linię), czy dokonać kary, czy bezpośrednio do czerwonej kartki i rozpoznania gracza (kara, czy obiekt jest nieprawidłowy.

FIFA stwierdziła także, że VAR będzie używany w 64 meczach Mistrzostw Świata w 2018 roku. Każda gra będzie miała 33 stacje radiowe, w tym 8 kamer wolnych i 6 ultra-wolnych. Ponadto, istnieją 2 miejsca przeznaczone do obserwowania funtów i są 2 miejsca poświęcone drużynie w koszulce, z której korzysta asystent sędziego wideo.

Prezes FIFA w Koszulki Piłkarskie Mistrzostwa Świata 2018piłkarskiej powiedział: "Musimy nadążyć za duchem czasu, chcemy dać sędziom narzędzia, które pomogą im dokładniej karać, szczególnie w tak ważnych meczach, jak Puchar Świata."